Múlt héten részt vettem a Behance Portfolio Review előadássorozatán, az A38 hajón, ahol Auth Adrián és Szelecsényi Balázs, két BME-s hallgató fantasztikus magyar sikerről számolt be. A Solar Decathlon 2012-es nemzetközi építészeti versenyén ugyanis, melyen világszinten összesen 20 egyetem szállhatott ringbe, hazánk BME-s csapata, az Odoo Project is indulhatott.
A magyar diákok által közel 2 évig tervezett és idén nyár végén felépített napenergiával működő, könnyűszerkezetű Odoo házat úgy építették meg, hogy az a belső-külső, kinnt-bennt kapcsolatát sokféleképpen értelmezze és képes legyen reagálni is rájuk, hogy lakója így harmóniában élhessen a természettel.
A házat négy modulra osztva, kamionokon 8 napon át szállították Madridba a verseny helyszínére, a Villa Solar-ba, ahol 29 diák és oktató váltott műszakokban vett részt az összeszerelésben.
A verseny zsűrije szeptember 13. és 30. között tíz kategória (mint például a fenntarthatóság, az energiahatékonyság, az épületszerkezet vagy az iparosíthatóság) alapján értékelte, mitől működik jól egy lakóház. A mérnöki és szerkezeti megoldások kategóriában a magyar csapat a második helyezést érte el az általuk kifejlesztett légkondícionálót helyettesítő passzív hűtési rendszernek, a szép és tiszta épületszerkezeti megoldásoknak, valamint az acél és fa okos együttes használatának köszönhetően. A magyar csapat a 6. helyezést érte el a végső összesített listában.
A fő kategóriákon kívül egyéb díjakat is kiosztottak a házaknak, így kapott különdíjat az Odoo ház belsőépítészete az Interior Design out of Contest Awardon. Az enteriőr szerves részét képezték magyar fiatal tervezők munkái is, így például a Csire Géza által tervezett Paq Chair névre keresztelt kreatív fotelágy, mely világszerte hatalmas visszhangot váltott ki: az USA-tól kezdve Tájföldig cikkeztek már róla.
Mivel a versenyben a kommunikáció és társadalmi felelősségvállalás is értékelési szempont volt, ezért hangsúlyos szerepet kapott a magyar csapat kommunikációja is. Emiatt az Odoo project arculatát is úgy tervezte meg a Hidden Characters csapata, hogy az szerves kapcsolatban legyen magával az épülettel. Dinamikusan változó logószisztémájukban a Nap az épület képét árnyék formájában vetíti az alapsíkra, így megjelenítve a fő gondolatot: az évszakok és az időjárás változása hatással van a ház lakóira.
Az egységes arculat elérésének, és a tehetséges fiatal magyar divattervezők bevonásának érdekében az Odoo csapata ODOO GARDROBE néven ruhatervezési pályázatot is hirdetett a formaruháik megterveztetésére. A nyertes TriCo. tervezőinek így lehetősége volt rá, hogy nemzetközi porondon is bemutathassa munkáit.
Az Odoo ház november 6-ától, a hivatalos megnyitó ünnepséget követően itthon is megtekinthető, a BME kampuszán 2014 augusztusáig lesz kiállítva.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.